Ana Sayfa | Kariyer 

KOLT’ta Hayat

 

KOLT’ta HAYAT

“Sizin yolunuz, bizim katkımız”

“KOLT’da sizi, kariyerinizi kendi isteklerinize göre şekillendirebileceğiniz bir yol bekliyor. Bireysel özgürlük, esneklik ve özgünlüğün yenilikçi teknolojiler üretmek için bir zorunluluk olduğunu düşünüyoruz.”

Kendin Olmak

İnovasyon gücümüzün, otantik ve çalışkan olmaktan geldiğine inanıyoruz.

Merak

Devamlı olarak kendini geliştirmenin, merak ve daha fazlasını öğrenme arzusunun başarı için gerekli olduğuna inanıyoruz.

Dürüst Olmak

İş ilişkilerinde dürüstlük ve alçakgönüllülüğü kaybetmemekle beraber, seçimlerine karşı sorumlu olmak esastır.

 

KOLT’ta Çalışan Elektronik Tasarım Mühendisleri Ne Yapar?

Tasarım, simülasyon ve test. Birçok yüzü olan bir iş tanımı…

Kübra Çiloğlu

Elektronik Tasarım Mühendisi – KOLT, Ankara GM

Elektronik tasarım mühendisi olarak günlük hayatın nasıl geçiyor ?

Şu an bir askeri deniz uygulamasında kullanılmak üzere üretilecek olan güç kaynağının tasarımı üzerine çalışıyorum. Bu, günümün çoğunlukla devre tasarımı yapmak ve pcb çizmek ile geçtiği anlamına geliyor. Ancak bu tasarım sürecinde kendimi sık sık simülasyon ve test sonuçlarını kontrol ederken buluyorum.

KOLT’da herhangi bir adımda kendi kendinize kalmadığınızı söyleyebilirim. Her zaman yanınızda size yardım etmeye hazır bir iş arkadaşı bulunuyor ve bu durum günlük zorlukların üstesinden gelmemi sağlıyor. Sorgusuz yardımı içeren şirket kültürü, eğer yaptığınız şeyden emin değilseniz veya hızlıca öğrenmeniz ve uygulamanız gereken bir problem var ise çok yardımcı oluyor.  

Ayrıca belirtmeliyim ki, günümün çoğu kahve ve tasarım programları arasında geçse de firmaların verdiği çevresel şartların karşılanması, bu koşulların testlerinin yapılması ve yine bu testlerin dökümantasyonu’da işin bir parçası. Kısaca; tasarımdan teste, dökümanstasyondan simülasyona işim hepsini içermekte.

Sıradan bir iş gününde karşına çıkan zorluklar neler?

Müşteri gereksinimlerini ayarlamak diyebilirim;

Şirketimin doğası gereği, sahada saygın ama talepkar askeri firmalar ile doğrudan bir ilişki kurmam gerekiyor. Bu durum standart çözümler mevcut olsa dahi, bu şirketlerin küçük ayrıntılara kadar değişiklik isteyeceği anlamına geliyor.

Bu optimize etme sürecinin de tasarım süreci ve proje planları devam ederken gerçekleştiği için bazen zorlanabiliyorsunuz. Ancak bu durum sizi hem mühendis olarak hem de bir profesyonel olarak çok geliştiriyor. Dışarıdan zor gelse de ben bu durumu bir avantaj olarak görüyorum.

İşinizle ilgili en hoşlandığınız şey nedir?

Bir sürü şey. Ancak şunu söyleyebilirim ki, iş tatmini ve kişisel gelişim işimin en hoşlandığım özellikleri. Her gün işe gittiğimde, yaptığım tasarımın bir askeri uçağın veya savaş gemisinin bir parçası olacağını, hatta bir füzenin üstüne olacağını bilmek beni bir mühendis olarak mutlu ediyor. Gerçek hayatta karşılığı olan hatta tasarladığım ürünlerin birilerinin hayatını kurtardığını bilmek en güzel duygu. Bu durum hem mental olarak hem de iş becerileri anlamında çabasız bir gelişime göstermenize sebep oluyor.

 

İmkanlar

Hayatınızı Kolaylaştırıyoruz !

Çalışanlarımızın istek ve ihtiyaçlarına değer veriyor ve onların hayatlarını kolaylaştırmak için çaba sarf ediyoruz.